Wszystko o kebabie

Kebab zaliczany jest do charakterystycznych potraw z kuchni orientalnej (pochodzi z Persji, niemniej jednak ojczyznę dla klasycznego kebaba stanowi Turcja), występujących w ponad 20 różnych odmianach. Do zdobienia kebaba wykorzystywane jest mięso Halal, czyli: wołowina, drób (indyk, kurczak), baranina, wołowina, cielęcina i jagnięcina, ale też mieszanki wymienionych tutaj rodzajów mięsa. Na samym początku kebab podawany był z owczym serem i surówką. Dzisiaj potrawa z dania regionalnego, została przekształcona w międzynarodowe danie Fast Food, które oferuje niejeden catering w Polsce.

Co to jest kebab? 

Kebab jest szerokim pojęciem – dotyczy ono nie tylko mięsa, ale również i dania. Mięso może być grillowane (Izgara kebab), może być przygotowane na szpikulcu (shish kebab), niemniej jednak jako mięso kebab najczęściej kojarzony jest z pieczonym, obracającym się mięsem (tak zwany doner kebab). Turcy określają kebab słowem kebap, zaś w pozostałych krajach nazwa jest taka sama, jak w Polsce. Jako danie kebab to połączenie mięsa, warzyw, jak i sosów umieszczonych w odpowiednim pieczywie (pita/tortilla/chlebek).

Ile kalorii ma Kebab?

Catering z kebabem preferują również osoby będące na diecie. Wydaje im się, iż jest to danie mające mało kalorii, z uwagi na to, iż zawiera cieniutki palcem pieczywa, trochę sosu, warzywa i mięso. Prawda jest jednakże zupełnie inna.

Kaloryczność takiego dania, uzależniona jest od użytych składników i jego wielkości. Kebab, który waży około 450 gramów, to na ogół 700-900 kalorii. Bardziej dietetyczne mogą być co najwyżej te podawane w tortilli, niemniej jednak nadal jest to około 680 kcal.

Wartości odżywcze kebaba to: 78,30 g węglowodanów, 24,75 g. tłuszczu (na ogół wielonasyconego, zatem niezdrowego) i 38,70 g białka.

Czy kebab jest zdrowy?

Odpowiedź na powyższe pytanie wcale nie jest łatwa. Wszystko zależeć będzie od tego ile jemy i w jakim miejscu zjemy. Jeśli wybierzemy miejsce z mięsem niewiadomego pochodzenia w ofercie i starymi warzywami, ryzyko iż się zatrujemy jest spore. Niemniej jednak wybierając na przykład renomowany catering Wrocławw którym pracują profesjonalni kucharze, produkty są świeże i wysokiej jakości, możemy być pewni, że nic nam się nie stanie. Drugą kwestią jest ilość zjedzonego kebaba. Jeżeli nie przesadzimy, nie musimy obawiać się o bóle brzucha i niestrawność.

Jak zrobić kebaba?

Nie da się ukryć, iż praktycznie każdy catering oferuje nam kebaby oparte na pieczonej cielęcinie albo baraninie, które przygotowywane są na ruszcie, a później ścinane na plastry i podawane wraz z dodatkami. Niestety, domowy kebab musi być przygotowany w zupełnie inny sposób. Chociaż możemy wykorzystać do jego zdobienia cielęcinę, czy też baraninę, najczęściej stosowanym mięsem jest drób. Jak przygotować kebab samodzielnie?

W poniższym przepisie najważniejszą rolę odgrywać będzie mięso z kurczaka, albo z indyka. I niewątpliwie potrzebna będzie spora porcja odpowiedniej jakości przypraw do kebaba. Taki zestaw przypraw można przygotować samemu, niemniej jednak zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem będzie kupienie już gotowej mieszanki.

SKŁADNIKI

Kebab

  • 1 opakowanie chlebka pita,
  • 80 dag fileta z indyka/kurczaka,
  • 2 cebule,
  • sałata lodowa,
  • 3 pomidory,
  • 2 ogórki,
  • 1 torebka przypraw do kebaba,
  • 1/2 szklanki oliwy.

Sos ostry

  • papryczka chili,
  • 1 szklanka ostrego keczupu.

Sos jogurtowy

  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich,
  • 5 ząbków czosnku,
  • 0,5 l jogurtu naturalnego.

Sposób przygotowania

Jeżeli mamy do dyspozycji gotowe pieczywo to bardzo dobrze, niemniej jednak możemy także upiec chlebki pita, wykorzystując do tego celu przepis na ciasto drożdżowe. Robienie kebaba zaczynamy od opłukiwania mięsa, osuszenia go (np. z użyciem papierowego ręcznika) i pokrojenia w cieniutkie paski. Mięso musi zostać zamarynowane w 3 łyżeczkach oliwy z oliwek, którą wymieszamy uprzednio z przyprawami do kebaba. Mięso powinno zostać dokładnie pokryte taką mieszanką i pozostawione pod przykryciem w lodówce przez ok. 3-4 godziny. Następnie należy umyć i pokroić warzywa. Ogórki i pomidory powinniśmy pokroić w kostkę. Obraną cebulę należy kroić w pół plastry, zaś sałatkę porwać na mniejsze części. Wszystkie warzywa trzeba wymieszać w misce. Kolejną czynnością będzie smażenie zamarynowanego wcześniej mięsa na dobrze rozgrzanym oleju tak, aby mogło się zarumienić. Należy przy tym pamiętać o częstym mieszaniu, ponieważ mięso pokryte przyprawami może się bardzo łatwo przypalić. W międzyczasie trzeba podgrzać chlebek pita na drugiej patelni. Po usmażeniu mięso układamy wraz z warzywami na chlebku i polewamy wybranym sosem.

Kebab smakuje bardzo dobrze, jeśli do jego przyprawienia użyjemy świeżych ziół. Możemy zastosować kolendrę, która pasuje idealnie do świeżego ogórka będącego składnikiem sałatki do kebaba.

Przygotowanie sosów jest równie proste, co zrobienie samego kebaba. Celem zrobienia intensywnie smakującego sosu czosnkowego, wystarczy przecisnąć świeży czosnek przez prasę, a następnie wymieszać go z jogurtem naturalnym. Sos ostry otrzymamy poprzez wymieszanie ze sobą pokrojonej papryczki chili w ilości, która zależna jest od naszych preferencji.

Add Your Comment