W kobiecie siła czyli jak rozliczać kobiece biznesy

Przez wiele lat kobiety bały się zakładać własne firmy, nie chciały ryzykować etatu i poczucia bezpieczeństwa. Na szczęście ta kwestia mocno się zmienia, a kobiety stają się pewne siebie i odważne. Porzucają pracę w korporacjach i spełniają się w prowadzeniu własnej działalności. Często się zdarza, że pomysł rodzi się latami, a ostateczna decyzja przychodzi po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Własna firma i dysponowanie czasem według własnych reguł brzmi cudownie, ale trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy…o podatkach. Niezależnie od tego jaki rodzaj biznesu prowadzisz musisz znać podstawy takie jak: sposób rozliczenia, zwrot podatku, kwoty wolne od podatku.

Pewne są tylko podatki

Praca na etacie ma swoje plusy i minusy. Do pozytywów możemy zdecydowanie zaliczyć sposób rozliczania – uzupełniasz podanie podatkowe i z głowy. A w obecnych czasach już nawet nie trzeba, bo rozlicza nas pracodawca. Wszystko się jednak zmienia kiedy zaczynasz prowadzić własną działalność. I tu niestety plus etatu staje się minusem, bo wymaga nieco więcej zaangażowania i regularności. Ale spokojnie, wszystko jest do zrobienia
Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego jaki biznes prowadzisz, jeśli masz zarejestrowaną działalność gospodarczą musisz płacić podatki. Jak to zrobić? Wszystkie wskazówki i przydatne informacje znajdziesz poniżej. W zależności od tego jaki biznes prowadzisz, warto dobrać odpowiedni sposób rozliczenia. Kobiety prowadzące biznes często są stawiane niżej niż mężczyźni w hierarchii, zupełnie niesłusznie. Kobiece biznesy potrafią przynieść równie wysokie zyski.

Zakładanie biznesu

Jedne z najpopularniejszych kobiecych biznesów związane są z szyciem, sprzedażą ubrań, modą oraz zdrowym trybem życia. Sam pomysł i dobry biznes plan to już połowa sukcesu, ale co dalej? Założyłaś już firmę, masz nazwę, jasno oznaczony kierunek działania, a w głowie cały plan marketingowy i sposoby pozyskiwania kolejnych klientów. Ale zaraz zaraz… najpierw musisz wybrać sposób rozliczenia. Jako przedsiębiorca masz 4 możliwości opodatkowania dochodów:

– skala podatkowa 17% i 32% od nadwyżki 85 528 zł dochodu
-podatek liniowy 19%
-ryczałt ewidencjonowany (forma zryczałtowana)
-karta podatkowa (forma zryczałtowana)

Jako przedsiębiorca musisz również wybrać cykliczność odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy, a do wyboru masz opłaty miesięczne, kwartalne i uproszczone (również wpłacane w skali miesiąca, ale na nieco innych zasadach).
Prawidłowy wybór jednej z powyższych form rozliczania się może mieć duży wpływ na Twoje przyszłe dochody dlatego skonsultuj się z księgową lub zapytaj specjalistę z zakresu rozliczeń.
Jako przedsiębiorca powinnaś też wiedzieć jakie są zasady zwrotu podatku oraz kiedy przysługuje.

Księgowość małego przedsiębiorstwa

Jeśli prowadzisz małą firmę i nie osiągasz dochodów powyżej 2 mln euro rocznie, możesz się rozliczać tak zwaną księgowością uproszczoną, nazywaną potocznie małą firmą. Do Twoich głównych obowiązków jako właścicielki będzie należało wystawianie faktur i rachunków, prowadzenie ewidencji, księgowanie dokumentów oraz generowanie deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS. Dwa sposoby rozliczania wydatków to księga przychodów i rozchodów oraz ewidencja przychodów. Czym się różnią? Szczegóły poniżej.

Księga przychodów i rozchodów to całkiem prosty i niewymagający sposób rozliczania w którym ewidencjonujesz wszystkie wydatki. Możesz rozliczać się według zasad ogólnych lub podatku liniowego. Podatek liniowy jest stały i niezmienny, za to nie ma progów podatkowych. Zasady ogólne uwzględniają kwotę wolną od podatku. Oznacza to, że możesz korzystać z ulg lub rozliczać się z mężem. Warunkiem tego sposobu rozliczenia jest zarobek roczny nie większy niż 127 000zł.

Ewidencja przychodów – jeśli wybrana przez Ciebie forma opodatkowania to ryczałt ewidencjonowany, będziesz mogła się rozliczać właśnie przez ewidencję przychodów. Zanim wybierzesz tę formę sprawdź czy na pewno jest dla Ciebie korzystna.

A gdyby tak poprosić o pomoc?

Nie każdy ma umiejętności pozwalające na biegłe prowadzenie rachunków. Czasem potrzebna jest pomoc osoby doświadczonej i absolutnie nie ma w tym nic złego. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej księgowej, która Cię przeprowadzi przez zawiłości polskiego prawa podatkowego, a nie przemawia do Ciebie treść zapoznana na odpowiednich (specjalistycznych i przeznaczonych do tego) stronach to może warto pomyśleć o pomocy z zewnątrz? Masz kilka możliwości:
-skorzystanie z usług księgowej, która specjalizuje się w rozliczaniu małych firm, pomoże Ci w formalnościach, a Twoim jedynym zadaniem będzie zbieranie dokumentów i faktur, dodatkowo korzystając z usług księgowej prowadzącej małą działalność, wspierasz inny kobiecy biznes
-biuro rachunkowe online działa tak samo jak stacjonarne, ale nie musisz przy tym wychodzić z domu, zapewnia Ci spokój i pewność dostarczenia wszystkich dokumentów na czas
-stacjonarne biuro rachunkowe – działa tak samo jak wersja online, ale zawsze możesz poprosić osobiście o wyjaśnienie i dopytać, jeśli preferujesz kontakty osobiste, będzie to rozwiązanie dla Ciebie, kwestie na które powinnaś zwrócić uwagę to odpowiedni sposób rozliczania i zwrot podatku

 

Przydatne informacje w zakresie podatków znajdziesz tutaj:
podatki.gov.pl/
mf-arch2.mf.gov.pl/web/bip/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/podatki

Add Your Comment