Dezynfekcja różnych pomieszczeń i sprzętów jest niezwykle ważna, nie tylko w dobie pandemii koronawirusa. Regularna dezynfekcja pozwala ustrzec się przed różnymi komplikacjami i problemami zdrowotnymi. Warto zapoznać się z najważniejszymi sposobami i rodzajami dezynfekcji.
Podstawowe informacje o dezynfekcji
Dezynfekcja nie polega na całkowitej eliminacji mikroorganizmów, tylko na ograniczeniu ich ilości, tak aby nie zagrażały zdrowiu. Wirusy i bakterie niszczy się za pomocą odpowiednich środków dezynfekcyjnych, które najczęściej zawierają w swoim składzie alkohol lub chlor.
Poszczególne rodzaje dezynfekcji
Dostępne jest wiele rodzajów dezynfekcji, które warto mieć na uwadze. Ich wybór jest zależny przede wszystkim od powierzchni, która wymaga dezynfekcji. Inne metody będą stosowane przy dezynfekcji rąk, czy ran, a inne przy urządzeniach, narzędziach czy pomieszczeniach.
W dezynfekcji można wyróżnić trzy metody: chemiczną, fizyczną oraz termiczno – chemiczną.
Dezynfekcja fizyczna odbywa się przy pomocy pary wodnej, której temperatura sięga w granicach 100 do 105 st. Celsjusza pod zwiększonym ciśnieniem. Jest to metoda stosowana przede wszystkim przy dezynfekcji różnego rodzaju sprzętu sanitarnego. Do dezynfekcji fizycznej należy także metoda polegająca na wykorzystaniu promieni UV, które niszczą drobnoustroje w powietrzu oraz na różnego rodzaju powierzchniach.
Kolejną możliwością jest dezynfekcja chemiczna. W tym celu wykorzystuje się np.:
- alkohole,
- związki metali,
- fenole,
- adehydy,
- fiolet krystaliczny,
- różne utleniacze,
- kasy oraz zasady,
- substancje czynne itd.
Ostatnim rodzajem dezynfekcji jest metoda termiczno – chemiczna. Polega ona na wykorzystaniu jednej z metod chemicznych w połączeniu z działaniem wysokiej temperatury.
Dezynfekcja a odkażanie
Warto zaznaczyć, że dezynfekcja, a odkażanie to dwa zupełnie inne procesy. Dezynfekcja jest o wiele silniejsza i pozwala na wyeliminowanie nawet 100% bakterii, wirusów oraz grzybów. Odkażanie zabija większość zarazków, a nie jest groźna dla wirusów.
Dezynfekcja może być ukierunkowana na konkretny rodzaj patogenów np. na wirusy, czy grzyby. W specjalnych obszarach jak np. szpital, poradnie, łaźnie, baseny itd. stosuje się tylko dezynfekcje, natomiast w domach wystarczy odkażanie.
Dezynfekcje przeprowadza się, kiedy doszło do zakażenia, a także zapobiegawczo.
Dezynfekowanie rąk i skóry
Dezynfekowanie skóry wykonuje się przede wszystkim przed wszelkimi zabiegami, kiedy ma dojść do jej przecięcia czy nakłucia. Z kolei dezynfekcja rąk jest stosowana z powodów higienicznych i profilaktycznych. Można w tym celu używać mydła lub specjalnych płynów. Zwykle dokonuje się tego:
- przed jedzeniem
- po wyjściu z toalety,
- po skończeniu sprzątania,
- po kontakcie z krwią,
- przed zabiegami lekarskimi,
- po wizycie u osoby chorej itd.
Bardziej wymagająca i zaawansowana jest dezynfekcja chirurgiczna.
Dezynfekowanie powierzchni
Małe powierzchnie są łatwe w dezynfekcji. Wystarczy wykorzystać ściereczki i zwykłe detergenty lub płyny do dezynfekcji. Bardziej skomplikowane jest dezynfekowanie większych powierzchni jak np. halle, garaże, ściany czy sale gimnastyczne. Aby przyspieszyć cały proces wykorzystuje się odpowiednie środki i techniki. Najszersze spektrum działania mają produkty na bazie chloru. Można także wykorzystać promienie UV, a także parę wodną pod ciśnieniem.
Co warto wiedzieć o dezynfekcji domu?
Jeżeli chodzi o dezynfekcję domów i mieszkań, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim regularnie powinno się dezynfekować wszelkie przedmioty, które są używane w celach higienicznych jak np. umywalki, wanny, szczoteczki do zębów itd., a także wszelkie przedmioty, które mają kontakt z żywnością (naczynia, garnki, deski do krojenia itd). Także podczas mycia podłóg należy pamiętać o dezynfekcji.
W domu dezynfekcji powinno także podlegać pomieszczenie, w którym przebywają osoby chore, a także wszystkie sprzęty, z których te osoby korzystają. Jest to bardzo ważne. Natomiast wszelkie odpady trzeba utylizować.