Brakuje Ci energii w trakcie realizowania zadań na siłowni albo w klubie fitness? A może zależy Ci przede wszystkim na tym, aby w miarę szybko osiągnąć przyrost masy mięśniowej? Regularnie trenujesz, by pozbyć się również tkanki tłuszczowej, która tylko psuje niepotrzebnie efekty wizualne? Może zatem warto zdecydować się na ten suplement?
Co to jest kreatyna?
O kreatynie pierwszy raz usłyszano w 1832 roku. Została ona wtedy sklasyfikowana jako element mięśni szkieletowych. Warto zaznaczyć, że ten związek chemiczny jest obecny w przypadku ludzi i zwierząt. Jak powstaje? Biorąc pod lupę zwierzęta, kreatyna jest produkowana m.in. w czasie przemiany materii. Poza tym powstaje też w ścięgnach i mięśniach. Tymczasem w organizmie człowieka, ten związek powstaje z takich składników, jak glicyna, metionina oraz arginina. Dodatkowo te elementy, wraz z innymi fosforanami, odpowiadają za produkcję fosfokreatyny.
Ten związek pochodzenia organicznego występuje nie tylko, jak już odkryto blisko 200 lat temu, w mięśniach szkieletowych. Kreatyna znajduje się bowiem również w nerkach czy mózgu. Podobnie jest biorąc pod uwagę wątrobę i jądra. Warto jednak zauważyć, że są to śladowe ilości w porównaniu z mięśniami szkieletowymi, gdzie kreatyna występuje w sposób naturalny.
Za co odpowiada kretyna?
Warto podkreślić, że kreatyna spełnia kilka niezwykle istotnych zadań w organizmie tak naprawdę każdego z nas… Np. odpowiada za utrzymanie optymalnego poziomu ATP. Jest to zaś bardzo ważny nośnik energii. Należy zauważyć, że suplementacja przydaje się nie tylko w czasie zajęć, ale też biorąc pod lupę okresy między treningami. Ten związek chemiczny wpływa pozytywnie na uwodnienie komórki mięśniowej. Dlaczego jest to istotne? Ma to znacznie pod kątem pożądanych reakcji anabolicznych. Poza tym kreatyna stymuluje syntezę protein, hamuje miostatynę (która nie pozwala uzyskiwać szybkiego przyrostu masy mięśniowej). Z kolei fosfokreatyna redukuje zjawisko zakwaszenia mięśni.
Odpowiednie dawkowanie kreatyny
Nieprzypadkowo kreatyna jest tak często wybieranym suplementem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę sportowców, którym zależy na szybkich efektach na siłowni itp. Niestety, sama dieta (bogata w dorsze, wołowinę, piersi z indyka czy kurczaka) nie jest zazwyczaj wystarczająca, żeby zapewnić sobie odpowiednią dawkę tego związku chemicznego. Przydają się zatem stosowne suplementy. Jak je dawkować? Od razu warto zauważyć, że takie preparaty są z reguły bezpieczne dla organizmu. Mogą być przyjmowane permanentnie, chociaż istotne jest to, aby w razie zauważenia niepokojących objawów przerwać cykl. Przyjmuje się, że najlepiej dawkować kreatynę w postaci 0,03 g na kg masy danego człowieka. Zazwyczaj zaś osoby zainteresowane tym tematem przyjmują, na 24 h, około 5 g tego preparatu.
Skutki uboczne
Nieodpowiednie dawkowanie kreatyny może przyczynić się do powstawania skutków ubocznych. Dlatego tak naprawdę każdego uczulamy, żeby stosować się do zaleceń producenta dołączonych do opakowania. Jakie skutki uboczne ewentualnie mogą wystąpić? To np. problemy gastryczne. Trzeba wziąć pod uwagę też odwodnienie, skurcze albo nawet nadmierne nadwyrężenie mięśni. Dodatkowo ten związek chemiczny osłabia wrażliwość związaną z odczuwaniem stresu termicznego. Jeśli jednak dawkowanie będzie odpowiednie, to te problemy nie powinny się pojawiać.
Czym cechuje się monohydrat kreatyny?
Aktualnie można zdecydować się na różne suplementy z kreatyną. Nierzadko ludzie wybierają właśnie monohydrat. Statystyki pokazują, że to najczęściej kupowana odmiana tego suplementu. Zapewnia bowiem stosunkowo szybki przyrost mięśni bez niechcianej tkanki tłuszczowej. Jest to zaś możliwe dzięki zachodzeniu stosownych reakcji anabolicznych. W związku z tym muskulatura prezentuje się naprawdę okazale. Jak powstaje zaś monohydrat? Jest to możliwe poprzez połączenie cząsteczki wody z cząsteczką kreatyny.
Jakie właściwości ma jabłczan kreatyny?
Klienci mogą zdecydować się też na kreatynę, pod kątem suplementacji, w takiej właśnie konkretnej formie. Co warto wiedzieć na temat jabłczanu kreatyny? Jest to związek powstały na bazie połączenia jednej cząsteczki kreatyny z dwiema cząsteczkami kwasu jabłkowego. Są osoby, które twierdzą, że taka forma kreatyny ma w niektórych aspektach lepsze właściwości niż monohydrat. Jabłczan jest uważany za bardziej stabilny (mamy tutaj trzy cząsteczki). Fachowcy zwracają uwagę, że ten związek lepiej się wchłania i jest łatwiejszy w codziennym użyciu. Dodatkowo wolniej ulega rozpadowi pod kątem układu pokarmowego. Warto zauważyć, że jest to jednak opcja stosunkowo droższa niż monohydrat.
Kreatyna firmy Olimp
Chcesz sobie zapewnić stosunkowo szybki przyrost masy mięśniowej? Marzy Ci się błyskawicznie pozbyć niechcianych kilogramów? W takiej sytuacji trzeba zastanowić się nad odpowiednimi suplementami z kreatyną. Statystyki dają do zrozumienia, że coraz więcej ludzi wybiera kreatynę firmy Olimp. Jest to bowiem znany, ceniony na rynku podmiot. Gwarantuje, że produkty są efektywne i w 100% bezpieczne. Należy jednak pamiętać o tym, aby kreatyna była właściwie dawkowana. Nie wiesz, co w Twoim przypadku będzie odpowiednie pod tym kątem? Możesz np. uzyskać pomoc od sprzedawców w sklepach stacjonarnych lub internetowych.