Glicyna to bardzo istotny aminokwas endogenny, który odpowiada za rozmaite zadania w aspekcie funkcjonowania naszego organizmu. Czym się cechuje? W jaki sposób glicyna jest wykorzystywana w branży farmaceutycznej i kosmetycznej? Które produkty na co dzień zaś spożywać, by dostarczać ją – w naturalny sposób – do organizmu?
Najważniejsze informacje na temat glicyny
Glicyna ma wzór chemiczny C2h5no2. Trzeba podkreślić, że jest nierzadko opisywana też jako kwas aminooctowy. Jaka jest dokładnie postać fizyczna tego aminokwasu? Okazuje się, że glicyna występuje w formie ciała stałego. Barwa tego związku chemicznego jest zaś biała. Warto zapamiętać, że glicyna w ogóle nie wydziela żadnej woni; nie ma zatem charakterystycznego zapachu. Ten surowiec chemiczny posiada pH wynoszące 5,97. Jeśli zaś chodzi o temperaturę topnienia, to jest ona równa 233°C. Ważną cechą jest rozpuszczalność w wodzie. Glicyna stanowi tak naprawdę najprostszy aminokwas endogenny. Występuje naturalnie w różnych produktach (o tym dowiesz się więcej w dalszej części dzisiejszego artykułu), ale często jest też suplementowana. Nie może to dziwić – w końcu kwas aminooctowy wykazuje istotne właściwości pod kątem funkcjonowania naszego organizmu. Jakie dokładnie? Glicyna m.in. poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego (dzięki temu rzadziej chorujemy). Ten aminokwas wspomaga też absorpcję wapnia i działanie glutaminianu w mózgu. Na dodatek wspomaga pracę układu pokarmowego. Jest to szczególnie istotne, gdy dana osoba przyjmuje leki o relatywnie silnej charakterystyce. Nie można nie wspomnieć, że glicyna wpływa dobrze na sen. Ponadto poprawia pamięć i koncentrację. Trzeba zauważyć, że ten aminokwas endogenny znajduje się w skórze, tkance łącznej stawów, a także w tkance mięśniowej.
Przemysł farmaceutyczny – zastosowanie glicyny
Glicyna znajduje zastosowanie w rozmaitych sektorach. Jest to m.in. przemysł farmaceutyczny. Obecnie coraz częściej są zatem produkowane suplementy diety na bazie tego aminokwasu endogennego. Glicyna zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, co jest istotne w przypadku osób cierpiących na refluks. Na dodatek poprawia funkcjonowanie całego układu nerwowego. Preparaty z glicyną sprawdzają się u Pacjentów narzekających na niewydolność serca, kłopoty ze stawami i nerkami. Kiedy jeszcze z powodzeniem można stosować suplementy tego typu? Masz cukrzycę? A może problemy z jelitami lub wrzodami (chociaż nierzadko te dolegliwości idą ze sobą w parze)? W takiej sytuacji warto sięgnąć po odpowiednie produkty na bazie tego składnika. Tak, jak wspominaliśmy, glicyna korzystnie wpływa na sen. Odpowiednia dawka odpoczynku powoduje zaś, że mamy dużo energii do wykonywania rozmaitych czynności; w życiu prywatnym i zawodowym. To nie wszystko. Trzeba dodać, że glicyna bierze udział w produkowaniu żółci, przyśpiesza regenerację mięśni, a także hamuje rozpad białek, które są tak naprawdę niezbędne do zbudowania odpowiedniej tkanki mięśniowej.
Glicyna jest używana również w branży kosmetycznej
Nie tylko jednak przemysł farmaceutyczny korzysta z niezwykłych walorów tego aminokwasu endogennego. Nie inaczej jest w branży kosmetycznej. Glicyna wykazuje np. właściwości przeciwzmarszczkowe. Masz problem z niechcianymi elementami na skórze? W takim położeniu warto postawić na preparaty z tym składnikiem. Glicyna przyczynia się również do tego, że skóra jest wygładzona i miękka w dotyku. Zależy Ci na tym, by ją nieco rozjaśnić? Również wybierz kosmetyki z tym związkiem chemicznym. Kiedy jeszcze można z powodzeniem zastosować produkty z glicyną? Okazuje się, że ten składnik pomaga w odbudowywaniu keratyny. Wpływa pozytywnie na wygląd włosów, które są nie tylko wzmocnione, lecz również wygładzone. Na dodatek nie elektryzują się, a to przecież problem wielu pań, prawda? Nic zatem dziwnego, że coraz więcej kobiet zaczyna stosować np. szampony, które są skuteczne, nie wywołują reakcji alergicznych, a przy okazji można je kupić naprawdę relatywnie tanio.
Gdzie naturalnie występuje glicyna?
Glicyna może być dostarczana do naszego organizmu na kilka różnych sposobów. Nie tylko pod postacią kosmetyków albo leków. Są też naturalne metody na zapewnienie sobie większej dawki glicyny. Ten aminokwas endogenny występuje np. w świeżych rybach. W tym gronie są przede wszystkim łosoś, morszczuk, wędzona makrela oraz halibut. Glicyny nie brakuje w owocach morza, jogurtach naturalnych, czy żółtych serach. Warto też wprowadzić do swojego menu takie dania, jak schab wieprzowy, pierś z kurczaka i wołowinę. O czym jeszcze nie można zapominać? Sporo glicyny znajduje się w nasionach słonecznika, sezamu, lnu, pestkach dyni, orzechach (włoskich i arachidowych), żółtkach jaj. Eksperci doradzają, by na stołach nie brakowało takich smakołyków, jak kalafior, dynia, szpinak, kapusta, maliny, czy kiwi. Okazuje się, że glicyny jest sporo także w bananach, zarodkach i otrębach pszennych, czy płatkach owsianych. Dobrym źródłem tego związku chemicznego są również ryż biały, soczewica czerwona i rosół (zwłaszcza taki przyrządzony na mięsie oraz kościach).